wtorek, 10 lipca 2012

Pożegnanie ś.p. Rajmunda Hankego


"Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci śp. Rajmunda Hankego, prezesa honorowego PZChiO i Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, zmarł 9 lipca 2012 r.  Uroczystości pogrzebowe z mszą św. odbędą się w Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie ul. Wandy 64 a, dnia 14 lipca (sobota) o godz. 10,oo. Pochowanie zmarłego odbędzie się bezpośrednio po mszy św. na cmentarzu  Mariackim w Chorzowie, ul Janasa.

O czym zawiadamia Zarząd Główny Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

PS. Zespoły uczestniczące w uroczystości proszone są o przybycie ze Sztandarami.
      W czasie mszy św. połączone chóry ŚZChiO pod dyr. Krzysztofa Karola Kagańca wykonają : 
      Zmarły człowieczeKogo Bóg do życia tchnął (Hymn do nocy) Beethovena, W mogile ciemnej,
      Ave verum corpus  Mozart."



Rajmund Hanke (ur. 25 grudnia 1938 w Zabrzu–Pawłowie) – polski działacz kulturalny, społeczny i polityczny związany ze Śląskiem, wiceprezydent Chorzowa (1975–1980), kierownik literacki Teatru Rozrywki w Chorzowie (1982–1985), twórca literatury i badacz śpiewactwa śląskiego, prezes katowickiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Ukończył studia z dziedziny pedagogiki pracy kulturalno-oświatowej w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Pracował jako bosman w Czechosłowackiej Żegludze po Łabie i Odrze, był także wiceprezesem Izby Rzemieślniczej w Katowicach. Zatrudniony na stanowiskach partyjnych (m.in. jako dyrektor Wydziału Ekonomicznego Wojewódzkiego Komitetu SD w Katowicach) oraz państwowych (od 1982 dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach). W okresie 1975–1981 sprawował funkcję wiceprezydenta Chorzowa, był także kierownikiem literackim Teatru Rozrywki w Chorzowie (1982–1985) oraz dziennikarzem w "Polsce Zachodniej". Na początku lat 90. był przewodniczącym Miejskiego Komitetu SD w Chorzowie[1].
Należy do Związku Literatów Polskich oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (pełni m.in. obowiązki prezesa oddziału w Katowicach, a wcześniej również wiceprezesa Zarządu Głównego).
Jest autorem licznych prac poświęconych dziejom Śląska, jednak przede wszystkim koncetruje się na badaniu dziejów Chorzowa oraz historii i teraźniejszości śpiewactwa śląskiego – jest autorem licznych prac z tej dziedziny.
Został nagrodzony tytułem Chorzowianina Roku 2008.
/Wikipedia/